اتصال روتر به مودم

اتصال روتر به مودم
همانطور که گفته شد برای اتصال روتر به مودم به تجهیزات زیر نیاز دارید:

دو عدد کابل اترنت
یک عدد کابل کواکسیال
اتصال هر دو دستگاه مودم و روتر به جریان برق شهری با استفاده از سیم
اکنون به سراغ مراحل مختلف انجام این کار می‌رویم:

۱- یک سر کابل کواکسیال را به پریز دیواری وصل کنید.

کابل کواکسیال را به پریز وصل کنید
۲- انتهای دیگر کابل کواکسیال را به پورت کواکسیال مودم خود وصل کنید.

کابل کواکسیال را به مودم متصل کنید
۳- سیم برق مودم را به مودم خود وصل کنید.

سیمبرق را به مدم وصل کنید
۴- سیم برق برق مودم را به یک منبع برق نزدیک وصل کنید.

مودم را به برق وصل کنید
۵- مودم خود را روشن کنید. اگر مودم شما فاقد کلید روشن-خاموش است، پس از اتصال به منبع قدرت، مودم به طور خودکار روشن خواهد شد.

مودم را روشن کنید
۶- یکی از کابل های اترنت را به یک پورت “اترنت” در پشت مودم خود وصل کنید.

کابل اترنت را به مودم وصل کنید
۷- انتهای دیگر کابل Ethernet را به پورت “WAN” در روتر اینترنت خود وصل کنید. این اتصال به تمام دستگاه های موجود در خانه امکان اتصال به اینترنت را می دهد.

اتصال کابل اترنت به روتر
۸- سیم برق روتر را به آن وصل کنید.

کابل اترنت را به مودم وصل کنید

۹- سیم برق روتر را به یک پریز برق نزدیک وصل کنید.

روتر را به برق وصل کنید
۱۰- کابل دوم اترنت را به یک پورت Ethernet باز در روتر خود وصل کنید.

مودم را به اترنت وصل کنید
۱۱- انتهای دیگر کابل Ethernet را به یک پورت اترنت باز بر روی رایانه خود وصل کنید.

لپ تاپ را به لپ تاپ وصل کنید
۱۲- اطمینان حاصل کنید که چراغ مودم و روتر شما روشن است. این نشان می دهد که دستگاه ها به درستی به یکدیگر متصل شده اند.

روشن بودن چراغ روتر و مودم
۱۳- با سرویس دهنده اینترنت خود (ISP) به طور مستقیم تماس بگیرید تا تأیید کند که سرویس اینترنت شما فعال شده است. اکنون شما می توانید از طریق چندین دستگاه در خانه خود به اینترنت دسترسی پیدا کنید.

عیب یابی راه اندازی
خوب اکنون شما با موفقیت، اتصال روتر به مودم را انجام داده‌اید. اما ممکن است به هر دلیلی، اشکالاتی در اتصال شما به اینترنت به وجود بیایند. در ادامه با مراحل عیب یابی و راه اندازی مودم و روتر در کنار یکدیگر، بیشتر آشنا خواهیم شد.

۱- اگر به طور ناگهانی قادر به اتصال به اینترنت نبودید، مودم خود را ۱۵ ثانیه خاموش کنید. این کار اجازه می‌د‌هد که مودم به طور کامل خاموش و یک اتصال تازه و قوی‌تر را راه اندازی کند. پس از ۱۵ ثانیه، مودم را دوباره وصل کنید و حداقل دو دقیقه، قبل از اتصال به اینترنت صبر کنید.
۲- در صورت بروز اختلال در سرویس، با ISP خود تماس بگیرید تا اطمینان حاصل شود که آیا قطع اینترنت در منطقه شما وجود دارد یا خیر. در بعضی موارد، وقفه‌های موقت خدمات ممکن است به نمایندگی بر اثر قطعی یا اختلال در سرویس اینترنت باشد.

عیب یابی اتصال روتر به مودم

۳- اگر شما قادر به ایجاد یک اتصال نیستید، با ISP خود تماس بگیرید تا مطمئن شوید آیا مودم شما با روتر سازگار است؟ برخی از مودم‌ها ممکن است قدیمی یا ناسازگار با روترهای ارائه شده توسط ISP شما باشند.

۴- اگر مشکلی در اتصال به اینترنت دارید، می‌توانید مودم و روتر خود را راه اندازی مجدد کنید. این کار می‌تواند به بهبود هر دو دستگاه و اطمینان از اتصال اینترنت قوی‌تر و پایدار، کمک کند.

کامپیوتر خود را خاموش کنید و مودم خود را از منبع برق جدا کنید. روتر را نیز از منبع برق جدا کرده، سپس اطمینان حاصل کنید که هر دو کابل اترنت و کابل کواکسیال به طور ایمن به دستگاه شما وصل شده اند.

مودم را به منبع برق وصل کنید، سپس روتر را نیز به منبع برق وصل کنید. دو دقیقه صبر کنید، سپس کامپیوتر خود را نیز روشن کنید. اکنون باید بتوانید به اینترنت متصل شوید.


۵- اگر شما قادر به اتصال به اینترنت نباشید، با ISP خود مشورت کنید که آیا مودم شما نیاز به تنظیمات خاص دارد یا خیر. بعضی از مودم‌های کابلی باید پورت اترنت خود را پیکربندی کنند تا بتوانند با روترهای اینترنت، مناسب عمل کنند.

۶- اگر قادر به اتصال به اینترنت نباشید، کابل‌های اترنت و کابل‌های کواکسیال را تعویض کنید تا مسائل مربوط به تجهیزات معیوب را رفع کنید. در اغلب موارد، کابل‌های خراب یا معیوب مانع دسترسی شما به اینترنت می‌شوند.

کابل کواکسیال و اترنت را تعویض کنید
کلام پایانی
در این مقاله مراحل اتصال مودم به روتر را به صورت مرحله به مرحله و تصویری بررسی کردیم. امیدواریم اکنون به راحتی بتوانید یک مودم را به روتر متصل کنید. البته بازهم باید یادآوری کنیم که بسیاری از مودم‌های امروزی در واقع یک دستگاه مودم-روتر به شمار می‌روند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *